
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 2 MHz |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 8 V |
| Output Type | Buck, Boost, Buck-Boost, Flyback, SEPIC |
| Max Supply Voltage | 9 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Output Current | 6 A |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Topology | Flyback, SEPIC, Boost, Buck-Boost |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 20 ns |
| Rise Time | 25 ns |
| Input Current | 1 mA |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Nominal Input Voltage | 3.5 V |
| Max Output Voltage | 8 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 166
Distributors
pcbx
Unit Price$5.61303
Ext.Price$5.61303
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.61303 | $5.61303 |
| 10 | $4.34418 | $43.44180 |
| 25 | $4.15465 | $103.86625 |
| 50 | $3.97338 | $198.66900 |
| 100 | $3.80002 | $380.00200 |
| 300 | $3.63423 | $1090.26900 |
| 500 | $3.47567 | $1737.83500 |
| 1000 | $3.32407 | $3324.07000 |
